Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Šport

Pre niekoho súčasť každodenného života už od útleho detstva, pre iného veľký nepriateľ.

Či už ste športový nadšenec alebo je pre vás aj tá občasná hodina telesnej utrpenie, všetci vieme, že šport má veľké zdravotné benefity. Okrem toho, vieme sa pomocou neho dostať do formy,  či dokonca nájsť nových priateľov.

Veľa ľudí si myslí, že ak nechodíte od troch rokov na športový krúžok, tak už nemáte šancu sa v tomto smere presadiť alebo uspieť. To ale nie je pravda. Všetko je to v hlave. Ak si dáte za cieľ, že sa chcete naučiť stojku, udržíte si to odhodlanie a budete na tom pravidelne pracovať, dokážete to a naozaj nezáleží na tom, či máte nejaké predošlé skúsenosti alebo nie. Najhoršie čo môžete urobiť je vzdať to ešte predtým ako začnete.

No ako začať?

Behajú vám v hlave myšlienky typu: ,,Už je príliš neskoro začínať, čo ak sa na mne budú všetci smiať?“ alebo ,,toto nedám“? Nie ste sami. Ale o tom to nemá byť. Nikto by nemal mať odobraté právo športovať. Je to spôsob, akým vieme prekonávať svoje limity, dosahovať ciele či naučiť sa trpezlivosti, alebo získať vysnívanú postavu. Jediné čo nás v tomto limituje, sme my.

Treba si uvedomiť, že nikto z tých ľudí, ktorých kritiky alebo výsmechu sa možno obávate nezačínal ako vrcholový športovec. Všetci niekde začínajú. A prvý krok, ktorý treba urobiť, je prekonať sa a skúsiť to.

Žijeme v dobe, kedy je naozaj mnoho možností ako športovať. Či už chcete byť v nejakom športovom klube, chodiť do fitness centra, či trénovať sám, je si z čoho vybrať. Ak vám naozaj tak záleží na tom, čo si o vás budú ostatní myslieť, môžete začať napríklad sám/a. Na internete je milión videí, ale pre začiatok to ani nie je treba. Stačí si napríklad dať nejaký rozumný cieľ a pracovať na ňom. Pokiaľ si dáte hneď na začiatok príliš komplikovaný alebo náročný cieľ, je tu risk, že vám to bude dlho trvať alebo sa nebudete tak rýchlo posúvať a to môže byť demotivujúce.

Pri každom druhu cvičenia je dôležité mať dobré základy. Z tohto dôvodu, začnite s menšími, zvládnuteľnými cieľmi a pravidelne na nich pracujte. Keď už vám toto pôjde bez problémov, posuňte sa na ťažšie a ťažšie ciele a uvidíte, že to čo vám pred nejakým časom prišlo nemožné je teraz úplne jednoduché.

Vytváranie priateľstva prostredníctvom športu

Ďalšia dôležitá vec. Nenechajte nikoho a nič vás zastaviť. Športujete preto, lebo chcete. Je to niečo čo robíte sám pre seba. Pre nikoho iného. A nikto nemá právo vám do toho hovoriť.

V normálnom živote mladého človeka, no najmä momentálnej situácii je treba mať nejaké koníčky a hýbať sa. Celé dni sedíme v škole, aktuálne podaktorí aj 6-7 hodín denne za počítačom. A to nie je dobré. Ak by bol niekedy ideálny čas hľadať si nové záľuby, kedy inokedy ako teraz? A ak by tým vaším novým koníčkom mal byť práve šport, prečo tomu nedať šancu? Pokiaľ vás predtým blokovalo to, že by sa na vás ľudia pozerali, teraz môžete začať z pohodlia domova. Ak ste opačný prípad a potrebujete niekoho kto by vás podporil alebo vám pomohol, aj v takomto prípade sú možnosti online tréningov či súkromných hodín.

Nesnažme sa hľadať dôvody prečo to nejde, bez toho, aby sme skúsili nájsť spôsob akým to ide. Každý si nastavujeme svoje limity, ale skúšame ich aj prekonávať?

Dnešná doba je pre nás mladých dostatočne ťažká, tak prečo by sme sami sebe vytvárali ďalšie prekážky tým, že si povieme, že niečo nedokážeme? Dajme sami sebe výzvu, že v najbližšej dobe skúsime dokázať niečo o čom sme si hovorili, že je to nemožné. To, že sa k tomu vôbec odhodláme je už prvý krok k úspechu. Keď dokážeme jednu ‚,nemožnú‘‘ vec, všetko ostatné už pôjde jednoduchšie. Tak prajem veľa šťastia v prekonávaní svojich limitov.

Pridať komentár