Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Maturita – Nové informácie

Maturovať sa ani tento rok nebude. Túto informáciu sa dozvedeli maturanti po celom Slovensku v najvyšší čas. V apríli už mali mať písomnú formu internej časti-sloh.  Externá časť maturít bola ministrom školstva zrušená už v januári. Ako v minulom roku, tak aj v tomto naberajú slová „Maturita – Formalita“ nový zmysel.

Branislav Gröhling - minister školstva.
Zdroj https://www.minedu.sk/

„Vzhľadom na pandemickú situáciu sme 4. januára 2021 oznámili zrušenie externej časti maturít, teda písomné testy. Do konca marca sme mali následne informovať o termíne písomnej formy internej časti, teda slohu. Ten sa ruší. Známka ústnej maturity, praktickej maturity a jej teoretickej časti sa vypočíta podľa priemeru známok žiaka z predmetu. Všetky technické veci upresňujeme v rozhodnutí, ktoré nájdete na webe ministerstva,“ vyjadril sa minister školstva

Maturanti si mali byť istí, že aspoň časť si naozaj odmaturujú. Tak im to bolo predkladané. Problém nastal v tom, že epidemiologická situácia sa od januára iba zhoršovala. Nebolo by možné, aby školy zabezpečili vhodné podmienky na maturitu za necelý mesiac a niesli takúto zodpovednosť. Zároveň maturanti mali veľmi sťažené podmienky. Online vyučovanie nie je plnohodnotná náhrada a v takomto režime už fungovali celý rok. Posledné týždne sa maturanti síce dostali do škôl, ale internáty sa neotvorili. Niektorí maturanti strávili v doprave viac hodín ako v škole. Zároveň tu bolo riziko nakazenia sa. Dni strávené v karanténe, prípadne v spojení s ťažkým priebeh ochorenia Covid-19 niektorým tiež narušil prípravu na maturitnú skúšku.

 Maturant Matúš  napísal otvorený list s prosbou o zrušenie maturít, kde ozrejmoval prečo to je podľa neho jediné možné riešenie.  Časť z Otvorenej spovede maturanta:  Bojíme sa, bojíme sa my, študenti, boja sa naši učitelia, boja sa všetci a vy s tým nič nerobíte. Hovorím Vám to otvorene už teraz: väčšina z nás to nezvládne, možno už ani nechce zvládnuť. Ja nemám možnosť sa prezenčného vyučovania zúčastňovať a takisto nemôže chodiť do školy väčšina mojich spolužiakov.

 Už z tejto malej časti je samozrejmé, že zrušeniu maturít by sme sa nevyhli.

Vštko ako minulý rok

Áno, maturita je zrušená, ale doklad o ukončení štúdia potrebuje každý. Minuloročné riešenie sa osvedčilo. Maturita je administratívna- výsledok maturitnej skúšky sa určí na základe aritmetického priemeru z výsledkov žiaka počas celého štúdia na strednej škole. To znamená, že v úvahu sa berú všetky koncoročné vysvedčenia a posledné dve polročné vysvedčenia. Hovoríme o štyroch povinných predmetoch, z nepovinného ostáva ústna skúška, ale do konca apríla je možné si ju zrušiť. Do 19. Mája sa žiaci dozvedia svoje výsledné známky. Ak niekto nebude spokojní, môže požiadať o klasickú ústnu maturitu.

Pridať komentár